m klasyczny

 

Choć masaż klasyczny narodził się w Chinach, to i sam Hipokrates w Grecji polecał „tarcie” jako metodę leczenia chorób. Masaż klasyczny przetrwał średniowiecze dzięki... Kościołowi katolickiemu, ponieważ to właśnie zakonnice stosowały tego rodzaju zabiegi, by pomóc chorym pozostającym pod ich opieką. Dziś często tę metodę nazywa się masażem klasycznym szwedzkim, gdyż do jej rozwoju bardzo przyczynił się pochodzący z tego kraju lekarz Per Henrik Ling. Jednak to Holendrowi Johanowi Mezgerowi zawdzięczamy naukowy rozwój tej techniki masażu.


DZIAŁANIE

Masaż klasyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Aktywizuje działanie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze w większej ilości trafiają do organizmu. Masaż klasyczny działa również na układ nerwowy – uspokaja lub pobudza osobę masowaną, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni. Jako że masaż klasyczny poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy – przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii.  Masaż klasyczny usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Należy również pamietać o wpływie masażu klasycznego na psychikę: zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny, hormonu tkankowego, nazywanego „hormonem szczęścia”, poprawia więc nastrój masowanej osobie. Co więcej, masaż klasyczny działa pozytywnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.


WSKAZANIA

Istnieje wiele wskazań do masażu klasycznego. Wykonuje się go przy skręceniach stawów, stłuczeniach mięśni, przewlekłym zapaleniu mięśni, stawów i ścięgien, a także w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Masaż klasyczny pomaga również w bólach kręgosłupa, wadach postawy, przy przeciążeniu mięśni i stawów, pomaga w gojeniu się blizn. Masaż klasyczny stosuje się również w zaburzeniach przemiany materii, nerwobólach, a także w przypadku nadwagi.


PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazanie, podobnie jak w przypadku innego rodzaju masaży, stanowią stany zapalne i alergiczne skóry: egzema, łuszczyca. Z zabiegu nie można korzystać, gdy wystąpi infekcja, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej gorączka. Masażu klasycznego nie wykonuje się przy miażdżycy naczyń obwodowych, zapaleniach żył i gdy występują zakrzepy. Przeciwwskazaniem są również choroby serca i hemofilia. Jeśli u pacjenta występują żylaki, masaż ich nie obejmuje, podobnie jak masażu powłok brzusznych nie wykonuje się w przypadku kamicy nerkowej, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, u kobiet w czasie ciąży i miesiączki.


JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO MASAŻU?

Masaż klasyczny nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, by na około 1,5 godziny przed zabiegiem nie jeść ciężkostrawnych posiłków. Przed wybraniem się na zabieg trzeba wziąć prysznic, co można uczynić w moim gabinecie masażu. Podczas masażu klasycznego osoba go wykonująca korzysta ze środków poślizgowych, więc i po sesji należy się umyć. W trakcie zabiegu osoba masowana jest naga, ma przykryte ręcznikiem części intymne.